itrep

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

بررسی آخرین اطلاعات تجهیزات شبکه

در قرن بیست و یکم اینترنت و شبکه هر روزه اهمیت بیش تری در زندگی شخصی و کاری ما پیدا می کند، و به این ترتیب تجهیزات شبکه ای که لازمه ی داشتن یک شبکه ی بی نقص و با کیفیت هستند نیز اهمیتی بیش از پیش خواهند داشت.

به همین دلیل است که امروزه شرکت های بسیاری در زمینه فروش و ارائه تجهیزات و خدمات شبکه ای مشغول به فعالیت هستند. آی تی شبکه یکی از شناخته شده ترین این شرکت هاست که با بیش از یک دهه فعالیت حرفه ای در این زمینه توانسته است جایگاه ویژه ای نزد مشتریان تجهیزات شبکه ای پیدا کند.

برخی از خدمات آی تی شبکه شامل راه اندازی سیپ ترانک، فروش رک شبکه، کابل شبکه و سایر تجهیزات شبکه ای می باشد. در این مقاله قصد داریم تا به برخی از تجهیزاتی که آی تی شبکه در فروشگاه خود ارائه می کند بپردازیم.

این مقاله از دیتاجو را از دست ندهید :

http://datajoo.com/news/news-reportage/287867/

it-branding-13.jpg

تجهیزات شبکه چه هستند؟

هنگامی که روی صندلی خود نشسته اید و از اینترنت استفاده می کنید، اگر چه شاید متوجه نباشید اما از چیز های بیش تری از صرفا مرورگر خود برای به دست آوردن اطلاعات، خرید کردن و ارسال ایمیل استفاده می کنید.

داشتن یک آی پی آدرس که کامپیوتر شما را شناسایی کند و یک شبکه ی پایدار تنها بخشی از این لوازم هستند. شبکه ها چیزی بیش از کابل ها و کامپیوتر ها هستند؛ تجهیزات مختلفی که هرکدام کار های خاصی انجام می دهند و برخی از آنها برای برخی از شبکه ها ضروری می باشند تا یک اتصال پایدار و با کیفیت ارائه شود. برخی از این دستگاه ها شامل موارد زیر می باشند:

 • هاب شبکه،
 • سوئیچ،
 • ریپیتر،
 • بریج،
 • گیت وی،
 • مودم،
 • ریپیتر،
 • اکسس پوینت،

هاب شبکه چیست؟

هاب شبکه اساسا یک ریپیتر (دستگاهی که در ادامه توضیح داده ایم) دارای چند پورت اتصال است. کار اصلی هاب ها این است که کابل هایی که از شاخه های مختلف وارد می شوند را متصل کنند. برای مثال در توپولوژی ستاره ای، کابل هایی که از بخش های مختلف جمع آوری می شوند توسط هاب شبکه متصل می شوند.

هاب های شبکه ای برخلاف روتر ها نمی توانند دیتا های ورود را فیلتر کنند، بنا بر این آنها را به همه ی دستگاه ها ارسال می کنند. به عبارت دیگر، دامنه ی برخورد تمامی هاست های متصل به هاب شبکه یکسان باقی خواهند ماند.

هاب های شبکه انواع مختلفی دارند که از آنها شامل موارد زیر می باشند:

 • هاب فعال (Active): این نوع از هاب ها دارای جریان برق اختصاصی هستند و می توانند سیگنال های یک شبکه را تقویت، تامین و پاکسازی کنند. این نوع از هاب شبکه هم نقش ریپیتر و هم یک مرکز کابل کشی را ایفا می کند و به منظور افزایش حداکثر فضای بین نُد ها مورد استفاده می گیرد.
 • هاب غیر فعال (Passive): این هاب آنهایی هستند که کابل کشی را از نُد ها و جریان برق را از هاب های فعال دریافت می کنند. این نوع از هاب سیگنال های شبکه ای را بدون تقویت یا پاکسازی کردن به داخل شبکه می فرستند، و نمی توانند فاصله بین نُد ها را افزایش بدهند.
 • هاب هوشمند: هاب هوشمند عملکردی مانند هاب فعال دارد و همچنین قابلیت مدیریت از راه دور نیز در آنها ارائه شده است، بعلاوه اینکه می توانند نرخ دیتای انعطاف پذیری به شبکه ارائه کنند. نوع هوشمند این دستگاه به مدیران این امکان را می دهد تا میزان ترافیکی که از هاب عبور می کند را مشاهده کرده و هر پورت آن را پیکربندی یا کانفیگ کنند.

سوئیچ شبکه

سوئیچ های شبکه در لایه دوم OSI که لایه دیتا لینک (Data Link) نام دارد قرار می گیرند. این دستگاه بسته های دیتای ارسالی دستگاه هایی که به پورت های آن متصل هستند را دریافت می کند، و پس از بررسی آنها را به مقصد می رساند. این دستگاه ها همچنین می توانند در «لایه شبکه» که لایه سوم است و مسیریابی یا روتینگ انجام می شود نیز قرار بگیرند.

زمانی که یک دستگاه به سوئیچ متصل می شود، سوئیچ ها کنترل دسترسی رسانه یا مک آدرس (MAC) که کدی است که در کارت شبکه ی دستگاه ها قرار می گیرد را شناسایی می کند. سوئیچ از همین آدرس استفاده می کند تا بداند که کدام دستگاه خروجی بسته را ارسال کرده و کدام دستگاه باید آن را دریافت کند.

بنا بر این می توان گفت که مک آدرس دستگاه فیزیکی را تشخیص می دهد. این درحالی است که در لایه شبکه ای (لایه سوم)، آی پی آدرس ها به صورت فعال و دینامیک دستگاه ها را تشخیص می دهند.

شناخته شده ترین شرکت سازنده ی سوئیچ های شبکه شرکت سیسکو است که با کیفیت ترین سوئیچ های شبکه را تولید می کند و آی تی شبکه یکی از ارائه دهندگان اصلی محصولات این شرکت می باشد. شما عزیزان نیز در صورتی که تمایل به مشاهده و یا خرید این محصولات دارید می توانید همین حالا به وب سایت آی تی شبکه مراجعه نمایید.

روتر شبکه

کار روتر شبکه دیتا های شبکه را دریافت و ارسال می کند. بسیاری از افراد روتر ها را با هاب، مودم و سوئیچ های شبکه اشتباه می گیرند. با این حال، روتر ها می توانند عملکرد های هر سه دستگاه را در خود جای بدهند و به این دستگاه ها متصل شوند تا به دسترسی بهتر به اینترنت کمک کرده و یک شبکه ی بیزینسی ایجاد کنند.

روتر ها دیتا های شبکه را با استفاده از بسته های اطلاعاتی مثل فایل ها، ارتباطات و صفحات وب را منتقل می کند. بسته های دیتا دارای لایه ها و بخش های مختلفی هستند که اطلاعات شناسایی مثل فرستنده، نوع اطلاعات، اندازه و مهم تر از همه آی پی آدرس آنها را شناسایی می کند. روتر این لایه ها را می خواند، دیتا ها را اولویت بندی می کند و بهترین مسیر را برای روت کردن یا مسیریابی انتخاب می کند.

یکی از ویژگی های برجسته ی روتر های شبکه این است که آنها دستگاه های هوشمندی هستند و می توانند نقش یک فایروال را نیز ایفا کنند. روتر ها قبل از اینکه بسته های دیتا را دریافت کنند، آنها را بررسی می کنند تا از ورود هرگونه دیتای مخرب به داخل شبکه جلوگیری کنند.

مودم های شبکه

مودم ها یکی دیگر از تجهیزات رایج شبکه ای هستند که به سخت افزار هایی مانند کامپیوتر ها، روتر ها و سوئیچ ها این امکان را می دهد تا به اینترنت متصل شوند. این دستگاه ها سیگنال های آنالوگی که از تلفن یا کابل های شبکه دریافت می شوند را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کند تا سیستم ها بتوانند آنها را شناسایی کنند.

به همین ترتیب مودم ها می توانند سیگنال های دیجیتالی را از کامپیوتر ها دریافت کنند و آنها را به سیگنال های آنالوگ که قابلیت فرستاده شدن توسط خطوط تلفنی را دارند تبدیل کنند.

مودم ها انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به مودم های کابلی، DSL و dial-up اشاره کرد. مودم های کابلی معمولا از کابل های شبکه ای کواکسیال که به پشت مودم و محفظه ای شبیه به پریز تلفن متصل می شود.

مودم های DSL و dial-up از کابل برای اتصال به «خطوط تلفن» استفاده می کنند. با این حال DSL ضمن اتصال به خط تلفن به شما این امکان را می دهد تا از تلفن خود به صورت همزمان استفاده کنید.  

مودم چه فرقی با روتر دارد؟

مودم دستگاه کوچکی است که دستگاه های شما را با استفاده از کابل های شبکه به اینترنت متصل می کند. یک مودم می تواند به صورت جداگانه با استفاده از یک اتصال کابلی به کامپیوتر یا دستگاه های دیگر متصل شود. این دستگاه ها همچنین می توانند به روتر شما نیز متصل شوند که به این ترتیب اینترنت بی سیم در خانه های ما ارائه می شود.

از آنجایی که این دستگاه ها سازگاری و ارتباط نزدیکی با روتر ها دارند، امروزه مودم های مدرن ویژگی های یک روتر را نیز ارائه می کنند که به آنها گیت وی های بی سیم گفته می شود که برای اینترنت های خانگی استفاده می شوند.

گیت وی شبکه

دیگر محصولی که آی تی شبکه آنها را ارائه می کند گیت وی های شبکه هستند. گیت وی های شبکه ای معمولا در لایه های انتقال (Transport) و جلسات (Session) مدل OSI شبکه قرار می گیرند. در لایه انتقال و بالاتر پروتکل ها و استاندارد های مختلفی وجود دارند که گیت وی ها وظیفه ی رسیدگی به آنها را بر عهده دارند.

گیت وی ها وظیفه ی ترجمه بین تکنولوژی های مختلف مثل سیستم های OSI، پروتکل های کنترل انتقال و پروتکل های اینترنتی (TCP/IP) را بر عهده دارند.

به همین دلیل، گیت وی ها به دو یا چند شبکه ی خودکار، که هر کدام دارای الگوریتم مسیریابی، پروتکل، توپولوژی، سرویس نام دامنه و سیاست های خود هستند متصل می شوند.

گیت وی ها می توانند تمامی کار های روتر ها را انجام بدهند. در واقع می توان گفت که گیت وی ها روتر های پیشرفته هستند. به ترجمه بین تکنولوژی های شبکه ای مختلف مبدل پروتکل گفته می شود.

انواع گیت وی های شبکه ای را با بهترین کیفیت و کمترین قیمت در وب سایت فروشگاهی آی تی شبکه مشاهده و خریداری نمایید.

دستگاه ریپیتر

ریپیتر ها دستگاه های عملیاتی شبکه ای در لایه فیزیکی مدل OSI هستند که سیگنال های دریافتی را پیش از انتقال تقویت می کنند. این دستگاه ها با شبکه ها ادغام می شوند تا مناطق تحت پوشش را گسترش بدهند. به این دستگاه ها تقویت کننده ی سیگنال نیز گفته می شود.

هنگامی که یک سیگنال توسط یک کانال منتقل می شود، بسته به کیفیت کانال و تکنولوژی استفاده شده ممکن است باعث تضعیف سیگنال شود که این امر بسته به طول شبکه لن باعث به وجود آمدن محدودیت در مناطق تحت پوشش شبکه می شود و این دستگاه وظیفه ی پیشگیری از این محدودیت را دارد.

ریپیتر، سیگنال ضعیف شده را تقویت کرده و آن را مجددا ارسال می کند. امروزه ریپیتر های دیجیتال حتی می توانند سیگنال های از دست رفته در طی انتقال را بازسازی کنند.

دستگاه اکسس پوینت (Access Point)

یکی دیگر از تجهیزات پر فروش و کاربردی آی تی شبکه دستگاه های اکسس پوینت هستند. Access Point ها یک شبکه ی محلی وایرلس (WLAN) را به وجود می آورند که معمولا از آنها در دفاتر یا ساختمان های بزرگ استفاده می شود.

این دستگاه ها به وسیله ی یک کابل شبکه به روتر، سوئیچ یا هاب متصل می شود و یک سیگنال وای فای در منطقه ی تحت پوشش خود (که در هر اکسس پوینت متفاوت است) ایجاد می کند.

برای مثال، اگر شما می خواهید در بخش پذیرش شرکت خود یک اتصال وای فای داشته باشید، اما به روتر دسترسی ندارید می توانید از یک دستگاه اکسس پوینت (AP) استفاده کنید.

نوع بروز و مدرن این دستگاه ها همچنین می توانند پورت های زیادی ارائه کنند که از آنها می توانید برای افزایش سایز شبکه ی خود، قابلیت های فایروال و خدمات DHCP استفاده کنید. بنا بر این شما می توانید اکسس پوینت هایی داشته باشید که خدمات سوئیچ، سرور DHCP، روتر و فایروال را به صورت همزمان ارائه می کنند.

بریج شبکه

بریج شبکه یکی دیگر از تجهیزات شبکه است که یک شبکه را به بخش های مختلفی تقسیم می کند. هر بخش دارای یک دامنه برخورد است که باعث می شود تعداد دامنه های برخورد در شبکه کاهی پیدا کند. هر دامنه برخورد دارای یک پهنای باند جداگانه است؛ بنا بر این یک بریج همچنین می تواند عملکرد شبکه را بهبود ببخشد.

بریج ها مثل سوئیچ ها در لایه دوم مدل OSI قرار می گیرند. این دستگاه ترافیک ورودی را بررسی می کند و تصمیم می گیرد که آنها را منتقل و یا فیلتر کند. اگر بریج تشخیص بدهد که مقصد دیتا ارسال شده بخش دیگری در شبکه است آن را به همان بخش منتقل می کند.

رک شبکه

خوشحالیم که تا اینجای مقاله با ما همراه بوده اید. تا به اینجای کار سعی کردیم توضیح مختصر و مفیدی را درباره اصلی ترین اجزای یک شبکه ی کسب و کار به شما عزیزان توضیح بدهیم.

از آنجایی که تجهیزات شبکه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند، کسب و کار های باید چاره ای برای تامین امنیت آنها پیدا کنند تا آنها را از هرگونه آسیبی محافظت کنند. اتفاقاتی مثل افزایش دمای تجهیزات یا افتادن آنها روی زمین و یا دزدیده شدن آنها می تواند گاها باعث به وجود آمدن آسیب های غیر قابل جبرانی مثل از دست رفتن اطلاعات مهم کسب و کار ها بشود.

اینجاست که شرکت های ارائه دهنده تجهیزات و خدمات شبکه مثل آی تی شبکه، رک های سرور یا رک شبکه را در اختیار شما قرار می دهند.

رک شبکه چیست؟

رک شبکه یکی از اجزای مهم شبکه ای هستند که ظاهری شبیه به یک جعبه ی بزرگ و محکم دارند که وظیفه ی آنها محافظت از تجهیزاتی است که در آنها قرار می گیرد. این رک ها در انواع و اندازه های مختلفی ساخته می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

اندازه رک های شبکه

رک های شبکه ای در اندازه های مختلفی ساخته می شوند، ضمن اینکه بسیاری از شرکت های ساخت رک ها رک هایی مخصوص نیاز ها و خواسته های مشتریان را طراحی می کنند که خارج از استاندارد های تعریف شده است.

با این حال، اندازه های استانداردی برای رک های شبکه تعریف شده است برابر با رک 4 یونیت، 6، 8، 12، 16، 22، 32 و رک 42 یونیت می باشند. حتما از خودتان می پرسید یونیت دیگر چیست؟! الآن خدمتتون عرض می کنم:

در سال 1992 میلادی، شرکت AT&T واحد و شاخص مشخصی را برای اندازه گیری رک های شبکه تعریف کرد و نام آن را یونیت رک یا یونیت (Rack Unit) گذاشت که هر یونیت عملا برابر با 1.75 اینچ است.

انواع رک های شبکه

رک های شبکه انواع مختلفی دارند، و مثل اندازه رک ها، شرکت های سازنده می توانند مدل های شخصی سازی شده ای را نیز برای شرکت ها و سازمان های مختلف طراحی کنند. به طور کلی رک های شبکه در دو دسته ی اصلی قرار می گیرند که شامل رک فریم (قالب) باز و رک فریم بسته می باشند:

 • رک فریم باز:

رک های فریم باز رک هایی هستند که ظاهر آنها شبیه به کمد نیست، بلکه دارای قالبی باز هستند. در این رک ها جریان هوا بهتر صورت می گیرد و پنل های کناری و درب های محافظتی در عقب و جلوی آنها دیده نمی شود.

 • رک فریم بسته:

رک های فریم بسته بر عکس رک های فریم باز هستند. این رک ها در واقع یک فضای بسته دارند که در اطراف آنها پنل های محافظتی، و در عقب و جلویی آنها درب های قفل شونده وجود دارد که می توانند در محافظت بیش تر از تجهیزات داخل رک شبکه بسیار موثر واقع شوند.

 جریان هوا به صورت طبیعی در این رک ها کمتر است، اما با استفاده از فن های خنک کننده می توان از داغ شدن بیش از حد تجهیزاتی که داخل آنها قرار دارد جلوگیری کرد.

انواع دیگر رک های شبکه که در ادامه به آنها اشاره کردیم عمدتا در یکی از دسته های بالا یا هردوی آنها قرار می گیرند:

رک ایستاده

رک های ایستاده، بخصوص رک ایستاد 42 یونیت جزء پرطرفدار ترین رک های شبکه ای به حساب می آیند چرا که ضمن داشتن امنیت بالا، از فضای کافی برای جای دادن تجهیزات شبکه برخوردار هستند.

این رک ها که اغلب در نوع فریم بسته ساخته می شوند، با استفاده از پیچ و مهره، و یا چرخ های قفل شونده بر روی زمین قرار می گیرند یا نصب می شوند. درب هایی که روی این رک های نصب می شوند، یا از نوع مشبک هستند تا جریان هوا را بهتر منتقل کنند، و یا از جنس شیشه های سکوریت برای محافظت بیش تر ساخته می شوند.

 رک دیواری

رک های دیواری را شاید بتوان پرطرفدار ترین انواع رک های شبکه دانست، چرا که این رک ها همانطور که از اسمشان پیداست قابلیت این را دارند که بر روی دیوار نصب بشوند تا از این طریق از اشغال فضای اضافی بر روی زمین اتاق یا دیتاسنتر جلوگیری شود.

این رک ها با استفاده از پیچ و مهر های محکم بر روی دیوار قرار می گیرند، که این امر باعث شده تا بسیاری بر این باور باشند که این رک ها از امنیت کافی برخوردار نیستند.

اما این درحالی است که رک های با کیفیت مثل رک هایی که در آی تی شبکه به فروش می رسند، از مواد اولیه با کیفیتی ساخته می شوند که این امر باعث می شود تا حتی در صورت افتادن بر روی زمین نیز کمترین آسیب به رک و تجهیزاتی که در آن قرار دارد برسد.

رک شبکه دو طرفه و چهار طرفه

رک های شبکه ای دو طرفه و چهار طرفه جزء رک های دارای قالب باز هستند و توسط پایه هایی که روی آنها نصب شده است محافظت می شوند.

رک های دو طرفه که ارزان ترین نوع رک های شبکه به حساب می آیند، دارای دو پایه محکم در دو طرف خود هستند، و سینی های رک که تجهیزات شبکه ای روی آنها قرار می گیرند، بر روی این پایه نصب می شوند.

رک های چهار نیز رک هایی هستند که شباهت زیادی به رک های دو طرفه دارند، با این تفاوت که بجای دو پایه، چهار پایه از این رک ها محافظت می کند که دوتای آنها در عقب و دوتای آنها در جلوی رک قرار می گیرند. گفتنی است که این رک ها به دلیل داشتن پایه های بیش تر، امنیت و استحکام بیش تری نیز نسبت به رک های دو طرفه دارند و دسترسی به تجهیزاتی که در آنها قرار دارد از چهار طرف صورت می گیرد.

امنیت خاطر در شبکه، با آی تی شبکه

آی تی شبکه یکی از شناخته شده ترین شرکت هایی است که در زمینه ی فروش و ارائه خدمات شبکه ای، برای بیش از یک دهه مشغول به فعالیت حرفه ای می باشد و توانسته است با کیفیت برتر و قیمت کمتر، رضایت کامل مشتریان خود را ب دست بیاورد.

در صورتی که شما عزیزان نیز مایلید تا از این خدمات استفاده کنید، می توانید همین حالا با متخصصان و مشاوران آی تی شبکه تماس گرفته و یا از طریق وب سایت آی تی شبکه اقدام به خرید یا مشاهده محصولات ما کنید.

در نهایت از تمامی شما دوستان عزیز بابت مطالعه ی این مقاله متشکریم و امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم.

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments